1917 - 1984 (67 år)
-
Navn |
Morten Martinsen |
Født |
15 Jan 1917 |
Sundløkka, Borge, Østfold, Norge |
Kjønn |
Mann |
Yrke |
Skipskaptein og havnelos i Sarpsborg |
Bolig |
Vestengaten 54, Vesten, Borge, Østfold, Norge |
Død |
20 Nov 1984 |
Vesten, Borge, Østfold, Norge |
Gravlagt |
27 Nov 1984 |
Borge kirkegård, Østfold, Norge |
Person ID |
1059 |
Min slekt |
Sist endret |
15 Nov 2012 |
Far |
Loi Christian Martinsen, f. 10 Nov 1895, Hulberget, Vesten mellem, Borge, Østfold, Norge , d. 1 Des 1960, Vesten, Borge, Østfold, Norge (Alder 65 år) |
Mor |
Anna Kristine Karlsen, f. 26 Jun 1898, Rosenbergbarakke, Sundløkka, Borge, Østfold, Norge , d. 1 Jun 1954, Vesten, Borge, Østfold, Norge (Alder 55 år) |
Gift |
30 Aug 1916 |
Borge, Østfold, Norge |
Famile ID |
1387 |
Gruppeskjema | Familiediagram |
Familie 1 |
Anita-Liisa Suomensalo, f. 2 Sep 1922, Helsingfors, Finland , d. 31 Okt 2004, Helsingfors, Finland (Alder 82 år) |
Gift |
11 Okt 1947 |
Sarpsborg, Østfold, Norge |
Skilt |
1960 |
Barn |
|
Sist endret |
25 Des 2010 |
Famile ID |
1389 |
Gruppeskjema | Familiediagram |
Familie 2 |
Liv Øverli, f. 14 Jan 1920, Tromsø, Troms, Norge , d. 29 Jul 1997, Vesten, Borge, Østfold, Norge (Alder 77 år) |
Gift |
19 Aug 1967 |
Sist endret |
17 Okt 2011 |
Famile ID |
1482 |
Gruppeskjema | Familiediagram |
-
Hendelseskart |
|
 | Født - 15 Jan 1917 - Sundløkka, Borge, Østfold, Norge |
 |
 | Gift - 11 Okt 1947 - Sarpsborg, Østfold, Norge |
 |
 | Død - 20 Nov 1984 - Vesten, Borge, Østfold, Norge |
 |
 | Gravlagt - 27 Nov 1984 - Borge kirkegård, Østfold, Norge |
 |
|
-
Historier |
 | BREV TIL MORTEN MARTINSEN FRA HANS MOR ANNA.
Brevet er skrevet samme dag som Anna Martinsen døde.
Sarpsborg sykehus, 1-6-54
Kjære Morten !
Jeg vil bare skrive litt og fortelle deg, at jeg nå ligger her på sykehuset. Som du vel har hørt fikk jeg en røntgenbehandling i høst, for å stoppe menstruasjonen, fordi jeg er jo 56 år denne måned. Men legene ordnet ikke at jeg skulle kontrollere blodet, og jeg har jo merket efterhvert at jeg er blitt mindre sterk, men nå fikk det en brå ende.
Tenk jeg som kjørte i Oslo for 3 uker siden med en blodprosent på 36. Jeg hadde 37 % . Og jeg som hadde full bilen med barn og voksne. Siden kjørte jeg hjem, for Loi og Ludvig hadde tatt et glass øl og en likør. Men da var jeg segneferdig og la meg ved halv 8 tiden om kvelden.
Håper du er frisk og fisket torsk på bankene. Kjell skal kanskje gi blod til meg. Jeg har fått en overføring, jeg spurte hvem det var fra, og fikk til svar at det var en frisk, sprek sportsmann fra Sarpsborg. Jeg ville bare vite om det var herre- eller dameblod, det blir jo det samme.
Jeg hadde tenkt å be Anita hjem til pinse, men nu blir det ikke, når jeg ligger her. Ha det bra Morten, jeg var nettopp ferdig med oppussingen av eka som skal til Skjeberg, og snekka.
Kjærlig hilsen til deg fra mor.
|
-
Notater |
- Morten utdannet seg i Marinen og senere til sjøkaptein i innenriks og utenriks fart og avsluttet yrkeskarrieren som havnelos i Sarpsborg. Morten bodde noen år først på 50-tallet i Oslo, flyttet så til Vesten og bodde i 2. etg. hos sin far. På denne tiden seilte han til sjøs. De bodde så en liten periode på Vesten skole 1957/58, for så å flytte til Sundløkka i en firemannsbolig i Fergestedsveien. Etter skilsmissen overtok har huset etter sin far på Vesten.Anitas særkullsbarn, Juhani f.14/8 1943, ble adoptert av Morten.
|
|